Make your own free website on Tripod.com

 

Istanbul Menkul Kiymetler Borsasinda alisveris yapilirken uyulmasi gereken ve yazili olmayan kurallar var. Eger bunlara tamamen uyabilirseniz kazanma ihtilaminiz gerçekten çok yüksek olacaktir. Asagidaki kurallari ilk okudugumda hepsine inanmamistim fakat zaman geçtikçe kurallarin önemini iyice kavradim. Umarim sizlere de faydali olur.

Riskinizi önceden sinirlayin. Spekülasyona ayiracaginiz parayi önceden kaybedebileceginizi kabullenin. Baska bir amaç için biriktirilen paralarla yapilan spekülasyonda alinan kararlarin saglikli olmadigi gözlenir. Basarili alim satim kararlari için zihnin bagimsiz olmasi gereklidir. Kararlarin kaybetme korkusu altinda verilmesi hatali sonuçlar dogurabilir.

Kendi kendinizi taniyin. Spekülatif hareketlerde duygulara hakim olmak gerekir. Eger girdiginiz bir pozisyon gece uykularinizi kaçiriyorsa o pozisyonu mutlaka kapatmalisiniz.

Küçük baslayin. Bilmediginiz bir alanda para kaybetme tehlikesi yerine kagit üzerinde alimsatim yaparak baslayin. Borsada tecrübeniz yoksa ilk alislariniziküçük miktarlarda ve fazla hareketli olmayan hisselerle yapin. Bu ise ilk defa basliyorsaniz hareketli hisselere girmeden alimsatimdaki zamanlamanin önemini kavrayin.

Ara verin. Hergün yapilan alimsatimlar kisinin karar verme yetenegini köreltebilir. Basarili spekülatörler, hatali kararlarinin artmaya basladigini hissetiklerinde borsayi unutup tatile giderler.

Seans içinde karar vermeyin. Kararlarinizi, etkilenmiyecegiiiiz bir ortamda verin. Seans aninda görüsleriiiize ters düsen hareketlerin planlarinizi etkilemesine izin vermeyin. Daha önce düsünmediginiz yeni fikirler olusturmayin. Iyice incelenmeden yapilan hareketleriii genellikle zararla sonuçlandigi gözlenir.

Çogunluga uymayin. Yapilan istatistikler, çogunlugun her zaman yanlis düsündügünü göstermistir. Herkesin bildigi fikirlerden, haberlerden kaçinin. Bazi istatistik bürolari araci kurum ve bankalan arayarak borsa hakkindaki görüslerini düzenli olarak sorar. Bu görüsler iyimserlik yüzdesi olarak her hafta yayinlanir. Yüzde 85'in borsayi çok iyi görmesi, düsüs belirtisi olarak kabul edilir. Iyimserligin yüzde 25 in altina düsmesi ise yükselis belirtisidir.

Kendi fikrinizle baskalarinin fikrini birbirinden ayirin. Kendi kararlarimizi verdikten sonra baskalarinin sizi etkilemesine müsade etmeyin. Dis görüslerden etkilenirseniz sürekli karar degistirmek zorunda kalabilirsiitiz. Çevrenizde her zaman sizi ikna edecek mantikli sebepler olacaktir. Kararinizi degistirirseniz daha soiira ilk kararinizin yenisinden daha dogru oldugunu göreceksiniz.

Emin olmadiginiz zamanlarda islem yapmayin. Kendinizi her gün alim/satim yapmak zorunda hissetmeyin. Basarili sonuca ulasabilmek için disiplinli olmaniz ve sabirla iyi firsatlari beklemeniz gerekir. Bir pozisyona girmisseniz sonucunu bekleyin. Süpheleriniz varsa pozisyonunuzu kapatip kenara çekilin.

Serbest fiyatli emir vermeyin. Kisa vadede aliin/satim yapan spekülatörlerin serbest fiyatli emirlerden kaçinmasi gerekir. Limitli fiyat emirleri kullanmak daha dogrudur. Inandigimiz hissede birkaç basamak ucuz alma hesabini yapmayin.

Asagi dogru orlalama yapmayin. Önceden aldiginiz bir hisse ucuzlayinca ek alimlar yaparak maliyetinizi ucuzlatmaya çalismayin. Asagi giden fiyatlarda hiçbir zaman ortalama yapilmaz. Eldekilerin satisi daha dogrudur. Yukselen fiyatlarda ek alim yapilmasi mümkündür. Bunun da piramit gibi kademieli yapilmasi gerekir.

Yüksek miktarlardaki alimi tek fiyattan yapmayin. Büyük portföyler için yapilan alimlari bir kaç güne ve degisik fiyatlara yayin. Ilk alim yapildiktan sonra hareketin dogru olup olmadigini gözleyin. Pazarin yönünde aksi bir degisiklik yoksa alima devam edin. '

Kaybeden bir pozisyona hiç bir zaman ek alim yapmayin. Kendinize ve aldiginiz hisseye ne kadar güvenirseniz güyenin eger zarar ediyorsaniz ek alim yapmayin. Aldiginiz hissenin düsüyor olmasi, sizin piyasanin yönüne uyum sagliyamadigiinzi gösterebilir. Maliyet düsürme çabasi pozisyonu daha da kötülestirebilir.

Zarari kesin. Piyasa sizin düsüncenize ters hareket ediyorsa hata yaptiginizi kabul edin. Elinizdekini satin. Zararin neresinden dönülse kardir. Borsaya yeni girenlerin basarisiz olamalarinin en büyük etkeni hata yapmis olabileceklerini kabullenmemeleridir. Piyasa istediginiz yöne dönsün diye beklemek yerine, pozisyonu zararla kapatmak disiplin ve irade gerektirir. Basarinin sirri buradadir.

Zarari sevin. Zararda iken satis yapmak çok zordur fakat zarari sevmeyi ögrenmelisiiiiz. Çünkü zarar, karin kardesidir. Onurunuzu zedelemeden zarar etmeyi kabullenirseniz, zarariniz sinirlanacak ve basariniz artacaktir.

Beklenenin tersini yapin. Piyasada beklenen bir olayin beklenen reaksiyonu görmemesi al/sat sinyalidir. Beklenen olumlu bir haberin açiklanmasindan sonra sonra fiyatlar hala yükselemiyorsa düsüs olacaktir. Olumsuz olay ve haberler piyasayi asagi dogru etkiliyemiyorsa yükselis olacaktir.

Tepe ve dip noktalardan kaçinin. Alçalan trendde fiyatin her yukari çikisi, trendin o seviyeden degisecegini göstermez. Her dönüs noktasinda burasi en düsük yerdi diye alim yapmak size çok pahali bir ders olabilir. Tepe ve dip noktalann kendilerini ispat etmelerini beklemek daha az zararlidir. En tepede satmak, en dipte almak çabasinda olmayin.

Söylentiyi alin, gerçegi satin. Eger bir hisse için olumlu söylentiler yayilmaya basliyorsa alin. Söylentilerin kesinlestigi anlasilinca satin. Söylentiler ilk duyuldugunda hisseye talebi artirir. Dedikodular resmiyet kazandiginda fiyat zaten yükselmistir. Satis yapin. Siz yine de söylentilerle hareket etmeyin.

Çok kisa vadede olusan kari alip hisseden uzaklasin. Bazen satin aldigimiz hisse birden hiç beklemedigimiz kadar hizli yükselmege baslar. Yükselisin hep ayni tempoda devam edecegini sakin düsünmeyin. Satis yaparak mutlaka kan realize etmelisiniz.

Küçük hesaplar yapmayin. Seçtiginiz hissenin yükselecegine gerçekten inaniyorsaniz ucuz almaya çalismayin. Piyasa fiyatinin 1000 lira altinda almaya çalisirken hisseyi kaçirabilirsiniz. Bir kaç kademe ucuz almaya çalismak bazen çok önemli firsatlarin kaçmasina neden olur. Kararli olun. Karar verdiginiz zaman beklemeyin, uygulayin.

Içinde bulundugunuz trendleri izleyin. Fiyat trendi en iyi dosttur. Bir hissenin uzun trendi, orta vadeli trendi ve kisa vadeli trendi hakkinda bilginiz olmalidir. Bazen biri yukari, digeri asagi dogru olabilir. Hangi zaman zaman diliminde alimsatim yapmak istediginizi tayin etmelisiniz.

Trend dönüslerini kollayin. Bazi spekülatörler alim satim kararlarini olustururken dikkatlerini bu noktaya toplarlar. Fiyatin trend çizgisi disina çikmasi ve orada kendini ispat etmesi çogunlukla trend dönüsünü ortaya koyar. Yükselen çizginin asagi dogru geçilmesi sat, alçalan çizginin yukari dogru geçilmesi al sinyali sayilir.

Fiyat hareketleri ile birlikte islem miktarlarini da izleyin. Fiyat ile islem miktarinin birlikte artmasi, alis sinyalidir. Yükselisin devam edecegiru gösterir. Fiyat azalirken islem miktarinin artis göstermesi satis isaretidir. Kararsiz fiyat hareketlerinde miktar artiyorsa fiyatin yönü belli olana kadar bekleyin.

Pazarin degisen momentumuna bakin. Eger borsa hergün yükseliyor fakat yükselis hergün daha azaliyorsa bu pazarin asagi dönecegini gösterir. Momentum zayiflamaktadir. Borsa günlerdir düsüyor fakat düsüs hizi gün geçtikçe azaliyorsa yön degistirme zamam yaklasmaktadir. Pazarin momentumu artmaktadir.

Kuvvetli hareketlerin ardindan düzeltme gelecegini unutmayin. Bir hisse kisa zamanda çok hizli yükselmisse alim için gerilemesi beklenmelidir. Bazen bu gerileme toplam yükselisin yüzde 60'ina varabilir. Hizli bir düsüste satis karari alindiysa düzeltme yaparak fiyatin biraz yükselmesi bekleiiir.

Alim/satim kararlarinizi o günkü fiyata dayandirmayin. Fiyat çok düstü, atik düsmez veya çok yükseldi artik yükselmez sanmayin. Fiyatlarin alt ve üstüne kendiniz sinir koymayin. Çünkü fiyatlar sinir tainimaz. Bir kaç senede hiç ummadiginiz kadar yükselebilir veya alçalabilir.